31. 3. 2022
Formování sídelní struktury urbanizačními a suburbanizačními procesy, s tím spojené utváření funkčních městských regionů nebo větších spádových oblastí jako jsou metropole a aglomerace – to jsou typická geografická témata. Zabýváme se jimi i při řešení projektu „Společně pro rozvoj aglomerací 2021+“, kde navíc analyzujeme vliv nástroje integrovaných teritoriálních investic (ITI) na rozvoj právě aglomerací v Polsku a v České republice.
Některé z výsledků projektu jsme ve čtvrtek 31. 3. 2022 představili studentům programu Geografie, což je tradiční studium akreditované na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci a zastřešuje ho Katedra Geografie. Dvacítka studentů tak měla možnost přímo v prostorách pracoviště Olomoucké aglomerace nahlédnout pod pokličku přípravy rozvojových integrovaných projektů a blíže se seznámit s činnostmi celé realizační a implementační struktury ITI.
Během dvouhodinové prezentace popsal geograf, dr. Petr Kladivo, prostorový růst města Olomouce od bastionové pevnosti až do současných administrativních hranic města. Podrobně rozvedl urbanizačními i suburbanizačními procesy, které v minulosti ovlivňovali nebo nadále utvářejí ráz hanácké metropole a jejího okolí. Na konkrétních příkladech interakcí mezi jádrem a zázemím ukázal, jak se obce váží na svá přirozená centra a jak byl tento princip využit při vymezení Olomoucké aglomerace. Studenti byli také seznámeni s principy fungování nástroje ITI, jak a za jakým účelem byl zřízen, jak je realizován, implementován a vyhodnocován. Konkrétní příklady úspěšných integrovaných projektů pak první část přednášky zakončily.
Protože prezentující je geografem a posluchači, studenti bakalářského stupně aspirují na získání rovněž geografického vzdělání, byla druhá přednášky zaměřena na uplatnění vědomostí a dovedností z této oblasti během práce pro aglomeraci. Studentům bylo doporučeno věnovat se specifickým předmětům, jejichž absolvování jim může poskytnout konkurenční výhodu. Typicky to jsou dovednosti práce s geografickými informačními systémy, zpracování, prezentace a vizualizace statistických dat, práce s jejich zdroji a řada dalších činností.
Během diskuze na toto téma byla studentům představena spolupráce Olomoucké a Opolské aglomerace, včetně bilaterálního projektu „Společně pro rozvoj aglomerací 2021+“. Podrobně byla ukázána e-platforma se všemi tematickými sekcemi, web projektu a představeny byly i aktivity, které se během realizace projektu pořádají – stáže nebo studijní cesty. Došla řada i na ukázku konkrétních analytických výstupů, studentům byla nabídnuta možnost participace na vybraných činnostech, např. formou stáže při některém z partnerů projektu (SMOl, RARSM, SAO).
Podle kladné zpětné vazby od studentů a pracovníků Katedry Geografi splnila přednáška svůj účel. Děkujeme zúčastněným studentům za návštěvu a projevený zájem o aktivity aglomerací. Věříme, že spolupráce s Katedrou geografie PřF UPOl bude úspěšně pokračovat i v budoucnu.