Úvod
Studijní cesta se uskutečnila v rámci realizace projektu „Společně pro rozvoj aglomerací“ (INTERREG V-A, Operačního program Česko-Polské přeshraniční spolupráce, prioritní osa 4), jehož vedoucím partnerem je Sdružení Opolská aglomerace a partnery na české straně jsou Regionální agentura pro rozvoj Střední Moravy a Statutární město Olomouc (Nositel ITI Olomoucké aglomerace). Náklady na studijní cestu byly hrazeny z tohoto projektu.
Studijní cesta byla primárně určena pro zástupce implementační struktury ITI Olomoucké aglomerace, tj. pro členy řídicího výboru, pracovních skupin a zástupce nositele ITI, dále pro zástupce spolupracujících institucí v aglomeraci, popř. pro zástupce ze strany předkladatelů projektových záměrů do ITI. Na základě pozvánky, kterou dne 7. 6. 2018 rozeslal místopředseda Řídicího výboru ITI Olomoucké aglomerace Ladislav Šnevajs, se přihlásilo celkem 15 účastníků.
Účastníci: Ladislav Šnevajs – místopředseda Řídicího výboru ITI Olomoucké aglomerace
Jaromír Machálek – člen Řídicího výboru ITI Olomoucké aglomerace
Helena Chalánková – členka Řídicího výboru ITI Olomoucké aglomerace
Zdeněk Schenk – člen pracovní skupiny „PAMÁTKY“
Leona Valovičová – zástupkyně Olomouckého kraje
Aleš Martinec – manažer ITI Olomoucké aglomerace
Radovan Sítek – zástupce manažera ITI Olomoucké aglomerace
Martin Kučera – zástupce zpracovatele Strategie ITI Olomoucké aglomerace
Kamil Janeček – zástupce zpracovatele Strategie ITI Olomoucké aglomerace
Petr Kladivo – tematický koordinátor ITI Olomoucké aglomerace
Petr Kolář – tematický koordinátor ITI Olomoucké aglomerace
Ondřej Lakomý – tematický koordinátor ITI Olomoucké aglomerace
Jitka Gregorová – tematická koordinátorka ITI Olomoucké aglomerace
Lucie Sečkařová – předkladatelka projektů do ITI Olomoucké aglomerace
Renata Ondráčková – předkladatelka projektů do ITI Olomoucké aglomerace
Studijní cesta měla splnit tyto hlavní cíle:
a) výměna zkušeností se zaváděním nástroje ITI
– prostřednictvím seznámení se s realizovanými projekty v Opolské aglomeraci
– prostřednictvím prezentací zaměřených na způsob implementace ITI v Opolské aglomeraci
– prostřednictvím prezentací zaměřených evaluaci a monitoring ITI v Opolské aglomeraci
b) prohloubení spolupráce mezi nositeli ITI Olomoucké a Opolské aglomerace
– prezentováním mezinárodních projektů, na kterých se oba nositelé podílejí
– definováním společných zájmových oblastí pro možnost předložení mezinárodních projektů
Program cesty
Středa 27. 6. 2018
Sraz účastníků probíhal od 8:30h na parkovišti U Husova sboru v Olomouci, vlastní cesta byla
zahájena odjezdem mikrobusu v 9h. Během cesty do Opole byli všichni stručně seznámeni:
- s programem cesty (viz materiály zaslané účastníkům před odjezdem na SC)
- s projektem „Společně pro rozvoj aglomerací“ – jeho cíli, aktivitami, partnery apod.
- se stručnými informacemi o Polsku, administrativním členění apod.
- s Opolskou aglomerací – která představuje jednu z 16 aglomerací implementujících integrované
teritoriální investice v Polsku:
Opolská aglomerace má rozlohu 2 369 km2 a žije v ní přes 337 tis. obyvatel. Vznikla na základě „Dohody o vytvoření opolské aglomerace“, kterou uzavřelo 20 měst (gmin) v zázemí Opole (tvořících funkční městský region). Aglomeraci tak tvoří město Opole (s právy powiatu), 7 gmin charakteru město-venkov a 13 gmin venkovských. Mezi hlavní strategické cíle Opolské aglomerace patří socioekonomický rozvoj, zlepšení kvality života obyvatel, zvýšení konkurenceschopnosti aglomerace a gmin.
Samotné oblasti spolupráce a aktivity členů partnerství jsou zakotveny v programovém dokumentu, jedná se především o strategické a územní plánování, hospodářský rozvoj, společné aktivity pro přilákání investorů, přenos nových technologií z výzkumných center do průmyslu, veřejná doprava, ochrana přírodních zdrojů a životního prostředí, protipovodňová opatření, vzdělávání, kultura, sport a cestovní ruch.
- s Opolským vojvodstvím – které je partnerem Olomouckého kraje
- s městem Opole
Samotné město představuje hospodářské, kulturní, vědecké a správní centrum vojvodství a patří mezi nejstarší města v Polsku. Leží na řece Odře (2. největší polská řeka po Visle) ve Slezské nížině a mj. díky množství ramen řeky se městu přezdívá „Opolské Benátky“. Od středověku až do začátku 20. století bylo metropolí Horního Slezska. Populace města čítá 128 tis. obyvatel a rozloha představuje přibližně 96,2 km². Ve městě lze navštívit mj. Muzeum Opolského Slezska, Muzeum Opolské vsi, Diecézní muzeum, Muzeum polské písně, Baziliku Svatého kříže, Kostel Svaté trojice, Kostel Sv. Šebestiána, Kostel Sv. Petra a Pavla, Piastovskou věž, radnici, pozůstatky opevnění, Starou synagogu, zoo a další zajímavosti.
Po příjezdu do Opole (12:30h) proběhlo ubytování v hotelu Szara Willa (ul. Oleska 11, Opole, www.szarawilla.pl) a během společného oběda byl domluven odpolední program. Mezi jeho stěžejní část patřila prohlídka města s představením vybraných projektů, které se ve městě realizovaly prostřednictvím integrovaných teritoriálních investic.
Pod vedením pracovníka „ITI Opolské aglomerace“ Mateusze Huka a tlumočníka Jaroslawa Radiměřského všichni zúčastnění navštívili centrum Opole, park přiléhající k areálu rektorátu univerzity, náměstí Václava Havla, Baziliku Svatého Kříže, Kostel Svaté Trojice s mauzoleem Piastovců, radnici, Piastovskou věž a na závěr amfiteátr a plně interaktivní Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.
Během společné večeře, které se zúčastnili čeští účastníci cesty a zástupci Opolské aglomerace, včetně Piotra Dancewicze – ředitele úřadu Opolské aglomerace, proběhla diskuze týkající se mezinárodních projektů, jež oba partneři realizují a dále byly diskutovány možnosti další spolupráce prostřednictvím projektu URBACT, ESPON a dalších.
Po společné večeři následoval program v podobě neformální diskuze nad problémy v implementaci integrovaných nástrojů, jejich budoucího vývoje v nastávajícím plánovacím období Evropské Unie 2021+, aktuálnímu stavu čerpání finančních prostředků atd.
Čtvrtek 28. 6. 2018
Po snídani v hotelu se všichni zúčastnění, vč. tlumočníka a zástupce Opolské aglomerace, vydali do zázemí města Opole, konkrétně do oblasti Turawských jezer. Podobně jako v Olomoucké aglomeraci (CHKO Litovelské Pomoraví, Konicko apod.), zaujímají méně zastavěné a obydlené plochy celkem významnou část Opolské aglomerace. Do této kategorie spadá právě oblast Turawských jezer, která představuje významné turistické zázemí nejen pro město Opole, ale i pro další střediska z Opolského i sousedních vojvodství.
Největší z jezer (Turawské, nebo taky Velké jezero), představuje vodní retenční nádrž vybudovanou ve 30. letech 20. století s plochou okolo 20 km2 a kapacitou přes 100 mil. m3. Dalšími, objemem a rozlohou podstatně menšími vodními plochami pak jsou např. Střední a Malé jezero, nebo jezero Stříbrné. Vodní nádrže jsou obklopeny rozsáhlými lesními komplexy, celá oblast je krajinářsky velmi významná a řadí se mezi významné ornitologické lokality.
V rámci polského Programu rozvoje venkova 2014-2020 byla vybudována, modernizována a zkvalitněna infrastruktura pro turismus a cestovní ruch v okolí Středního jezera (smíšená stezka pro pěší a cyklisty, zázemí pro volnočasové aktivity, restaurační zařízení, ubytovací kapacity aj.), což mohli účastníci studijní cesty posoudit během hodinové vycházky okolo této vodní plochy. Ještě větší koncentrace rekreačních zařízení se pak nachází při Velkém jezeře.
Cestou zpět do Opole proběhlo setkání se seniory v obci Kotórz Mały. Opolská aglomerace se zdejší seniorskou obcí spolupracuje na řadě projektů v sociální oblasti, které jsou financovány z národních zdrojů.
Oblast Turawských jezer, ale v obecnější rovině i většina venkovského zázemí Opole, je charakteristická přítomností obyvatelstva hlásícího se k německé národnosti. V celé řadě obcí tato menšina dosahuje i více než pětinového podílu na celkové populaci, takže se nezřídka setkáváme s dvojjazyčnými názvy obcí, institucí apod.
Příkladem spolupracujících institucí v Opolské a Olomoucké aglomeraci, např. prostřednictvím Operačního programu přeshraniční spolupráce Česká republika – Polsko, jsou zoologické zahrady v Olomouci a v Opoli. V Zoo Olomouc díky tomuto programu vzniklo výzkumné centrum pro chov lemurů kata (stavba realizována v letech 2010-2012) v Zoo Opole pak v letech 2011-2012 vyrostl nový pavilon žiraf včetně vyhlídkové terasy. O dalších podrobnostech, technickém provedení aj. se mohli účastníci cesty na místě přesvědčit.
Program dne byl zakončen společnou večeří.
Pátek 29. 6. 2018
Poslední den cesty byl zahájen snídaní, po které následovala cesta do Moszny, kde se nachází jeden z nejkrásnějších zámků na území Slezska. Jeho nejstarší budovy pochází z 18. století, zámek je postaven v barokním slohu, východní křídlo bylo po požáru přestavěno ve slohu novorenesančním. V paláci se nachází celkem 365 místností a je zdoben 99 věžemi. Řada rekonstrukčních a restaurátorských prací je hrazena z ESIF fondů. K zámku přiléhá hřebčín anglických koní a park.
Prohlídka zámku, který je bytostně spjat s rodem Tiele-Winckler, trvala přibližně hodinu a po ní následoval společný oběd.
Návštěva Moszny představovala poslední bod programu a o ní se mikrobus vydal na zpáteční cestu do Olomouce.
Vzhledem k programu, realizovaným aktivitám, získaným poznatkům a předaným zkušenostem lze studijní cestu považovat za úspěšnou, všechny její cíle byly splněny. Další aktivity projektu budou realizovány v souladu s naplánovaným harmonogramem a účastníci cesty i další členové implementační struktury ITI Olomoucké aglomerace o nich budou informováni.
V Olomouci, 7. 7. 2019 Zapsal: Petr Kladivo
Do you remember our first Study journey? Write some message, insert picture :) Petr